Utbildning och barnrätt
Rätten till utbildning utgår från FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. Staten har det yttersta ansvaret. Så även för att stödet till barn med funktionsnedsättning och deras familjer fungerar.
Aktuellt inom området
Välkommet att F-betyget försvinner – men var är den inkluderande skolpolitiken?
Regeringen har presenterat flera satsningar på skolan den senaste veckan. Funktionsrätt Sverige välkomnar att F-betyget försvinner i och med att regeringen går vidare med förslagen om ett nytt betygssystem. Samtidigt riktas skarp kritik mot inriktningen av skolpolitiken: – Vi delar inte regeringens upprepade påståenden om att inkluderingen har gått för långt. Tvärtom behöver vi en inriktning mot ökad inkludering och satsningar på att skapa lärmiljöer som fungerar för alla barn, säger Nicklas Mårtensson, ordförande för Funktionsrätt Sverige.
Rapport från MFD visar ökad ojämlikhet: ”Regeringen måste ta krafttag för att vända utvecklingen”
En ny rapport från Myndigheten för delaktighet, MFD, visar att situationen för personer med funktionsnedsättning försämrats inom flera centrala samhällsområden. Personer med funktionsnedsättning saknar grundläggande skydd, har betydligt sämre hälsa än andra i samhället och halkar efter ekonomiskt. Den växande ekonomiska utsattheten lyfts fram som särskilt oroande – var fjärde person med funktionsnedsättning lever i dag i fattigdom.
Funktionsrätt Sverige: ”Lärare behöver få kunskap om inkluderande lärmiljöer”
Regeringen vill reformera lärarutbildningen för att höja utbildningskvaliteten. I ett betänkande presenteras förslag om att förstärka de blivande lärarnas ämneskunskaper och införa mer kunskaper om kognitionsvetenskap. ”Vi ställer oss positiva till ambitionen att stärka lärarutbildningen, men vi saknar förslag som tydligt betonar vikten av en inkluderande lärmiljö”, säger Nicklas Mårtensson, ordförande för Funktionsrätt Sverige.
Kunde inte hitta några träffar
Försök med en annan filtrering eller annan sökfras.