Gå direkt till innehåll Gå direkt till meny

Funktionsrätt Sverige: ”Krisberedskapen måste omfatta alla i samhället”

Personer med funktionsnedsättning riskerar att exkluderas i kris- och krigssituationer. Nyligen uppmärksammade Sveriges Radio att det saknas tillgänglig krisinformation i många av landets kommuner. Samtidigt avvisar regeringen krav på tillgänglighet i nya skyddsrum i en högaktuell lagrådsremiss.

– Nu vill vi att regeringen tar fram en strategi för inkluderande krisberedskap och civilt försvar, i linje med FN:s rekommendationer och i nära samverkan med funktionsrättsrörelsen, säger Nicklas Mårtensson, ordförande för Funktionsrätt Sverige.

Den lagrådsremiss som nu ligger på bordet föreslår en ny reglering för skyddsrum och skyddade utrymmen. En fråga som fått särskild uppmärksamhet är att förslagen saknar krav på att skyddsrum ska vara tillgängliga. Regeringens motiv är att ökade tillgänglighetskrav skulle kunna påverka antalet skyddsrum negativt.

– Det är olyckligt att man ställer upp tillgänglighetskrav som ett hinder för att bygga skyddsrum överhuvudtaget. Alla har rätt till ett likvärdigt skydd i kris- och krigssituationer. Ett grundläggande krav på tillgänglighet bör åtminstone omfatta de nya skyddsrum som byggs, säger Nicklas Mårtensson.

Säkra flyktvägar och information

Han betonar samtidigt att tillgänglighet inte bara handlar om själva skyddsrummet, utan om att säkerställa att hela kedjan fungerar – från bostad till skyddsrum.

– Det måste finnas flyktvägar som är säkra och möjliga att använda för alla. Det måste gå att få tillgänglig information om var närmaste skyddsrum eller trygghetspunkt finns. Fastighetsägare behöver dessutom få kunskap och stöd för att göra befintliga skyddsrum så tillgängliga som möjligt. De här aspekterna saknar vi i regeringens resonemang.

Kommunernas ansvar behöver tydliggöras

En undersökning från Myndigheten för delaktighet visar att personer med funktionsnedsättning exkluderas i planeringen av krisberedskap i omkring 60 procent av landets kommuner. Endast cirka en tredjedel av kommunerna har rutiner för att säkerställa att krisinformation når personer med funktionsnedsättning.

Svårigheten att hitta tillgänglig och begriplig information om var närmaste trygghetspunkt finns lyftes också fram i Ekots inslag i förra veckan, där Nicklas Mårtensson intervjuades.

– Kommunerna behöver ges ett lagstadgat ansvar för att identifiera och planera för behoven hos personer med funktionsnedsättning. När det är på plats bör kommunerna genomföra övningar för olika krisscenarier så att vi som samhälle är rustat och beredda när krisen kommer, säger han.

Läs mer

Funktionsnedsatta missas i kommuners beredskap, Sveriges radio (Ekot), januari 2026 
Debatt: Glöm inte att inkludera funktionsrättsrörelsen i totalförsvaret, Altinget, september, 2025

Första hjälpen-kit, broschyren "Om kriget eller krisen kommer" och andra saker som behövs i en krissituation.

Foto: Mostphotos